Taxi Phuket

Oficiální ceny za tuk-tuk na ostrově Phuket, které nelze kritizovat!

Dnes bych rád napsal o jednom, na první pohled bezvýznamném videu na sociálních sítích, které však k mému překvapení způsobilo v Thajsku absurdní hysterii. Místní internetová figura jménem Jack Brown alias Dekfarang, cizinec, kterého na Facebooku a YouTube sledují více než tři stovky tisíc Thajců, a který je oblíbený pro svůj vzhled a skvělou thajštinu, minulý týden „trošku“ šlápnul do vosího hnízda.  Jack, který žije v Bangkoku, si vyrazil na ostrov Phuket na 5-ti denní dovolenou a 18. června přidal na Facebook a YouTube video, ve kterém svou perfektní thajštinou mluví o tom, jak jsou na ostrově Phuket drahé tuk-tuky a taxi. Ve videu klidně a zdvořile thajsky vysvětluje, jak za jízdu místním tuk-tukem na vzdálenost cca 1 km – konkrétně z pláže Kata Beach do jeho hotelu – zaplatil 200 THB, což je dle Jacka účtováno nejen cizincům, ale i místním thajcům. Podivil se nad tím a srovnal ceny za taxi na Phuketu a v Bangkoku, kdy na Phuketu je cena několikanásobně vyšší.

https://www.youtube.com/watch?v=MVk9sLV7Z8c

Video se stalo téměř okamžitě virálním a k této chvíli ho jen na Jackovu Facebooku vidělo více než 250.000 lidí. Převzali ho také další thajské populární FB video stránky (např. velmi sledovaná YouLike) a komentovali ho i velké thajské deníky (Bangkok Post, Khaosod atd.). Video způsobilo obrovskou vlnu komentářů, mnoho z nich velmi nenávistných, ale i takových, které dávali Jackovi za pravdu.  Zkrátka a dobře, Jack tím opravdu zahrál na velmi citlivou Phuketskou strunu, neboť taxi mafie je na ostrově Phuket nechvalně proslulá a úřady neovladatelná. Nakonec se do této doslova ohnivé diskuze překvapivě vložili úřady z Phuketu a uspořádali v pondělí 20. června tiskovou konferenci v prostorech turistické policie, na kterou pozvali také Jacka, kde se musel za svojí kritiku před novináří omluvit.

Čtěte také:  Kódy pro thajské předplacené SIM karty a zvýhodněné volání
Jack Brown se omlouva ridici tuk tuk
Jack se omlouvá řidiči tuk-tuku

Tiskové konference se zůčastnil také zástupce z Úřadu pozemní dopravy (Department of Land Transport), který prohlásil, že řidič tuk-tuku se žádného přestupku nedopustil, neboť účtoval cenu, která byla schválená příslušnými úřady. Řekl: „Je to maximální sazba, která může být usmlouvána dolů.“

Jack Brown tiskova konference
Jack Brown tisková konference

Jackův počin komentoval také guvernér Phuketu, Chamroen Tipayapongtada, který prohlásil, že cena, kterou Jack Brown za tuk-tuk zaplatil, byla schválena místními úřady v roce 2013, není nelegální a tudíž nemůže být důvodem ke stížnostem či kritice!

A jaké tedy jsou ty schválené oficiální ceny, které není možné kritizovat? Podívejme se na ně:

Maximální Taxi Tuk-Tuk sazby z Karon

Karon – Phuket Airport – 1.000 THB
Karon – Kata – 200 THB
Karon – Patong – 400 THB
Karon – Phuket Town – 550 THB
Karon – Kamala – 600 THB
Karon – Koh Si Rae – 700 THB
Karon – Phuket Deep Sea Port  – 700 THB
Karon – Chalong Bay – 400 THB

Maximální Taxi Tuk-Tuk sazby z Kamala

Kamala – Phuket Airport – 700 THB
Kamala – Patong – 400 THB
Kamala – Karon – 600 THB
Kamala – Kata – 800 THB
Kamala – Phuket Town – 700 THB
Kamala – Nai Harn Beach – 900 THB
Kamala – Surin Beach – 300 THB

Maximální Taxi Tuk-Tuk sazby z Patong

Patong – Phuket Airport – 800 THB
Patong – Kamala – 400 THB
Patong – Surin Beach – 500 THB
Patong – Phuket Town – 500 THB
Patong – Phromthep Cape – 700 THB
Patong – Chalong Bay – 500 THB
Patong – Chalong Temple  – 500 THB
Patong – Phuket Zoo – 500 THB

Čtěte také:  Přeprava taxi a soukromými vozidly po Thajsku

Maximální Taxi Tuk-Tuk sazby z Phuket Town

Phuket Town – Phuket Airport – 550 THB
Phuket Town – Makham Bay – 350 THB
Phuket Town – Panwa Cape – 400 THB
Phuket Town – Nai Harn Beach – 500 THB
Phuket Town – Patong – 500 THB
Phuket Town – Surin Beach – 600 THB

Maximální Taxi Tuk-Tuk sazby z Phuket Airport

Phuket Airport – Koh Si Rae – 800 THB
Phuket Airport – Makham Bay – 750 THB
Phuket Airport – Phuket Deep Sea Port  – 750 THB
Phuket Airport – Panwa Cape – 750 THB
Phuket Airport – Chalong Bay – 650 THB
Phuket Airport – Rawai – 1.000 THB
Phuket Airport – Kata – 1.000 THB
Phuket Airport – Karon – 1.000 THB
Phuket Airport – Patong – 800 THB
Phuket Airport – Cherng Talay – 700 THB

Výše uvedené ceny jsou maximální sazby a mohou být usmlouvány dolů – nikoliv nahoru. Pokud má některý pasažér s taxi problém, má volat linku 1584.

Jak můžeme vidět, nejlevnější sazba je 200 THB za trasu Kata – Karon, což je 2,8 km. Pro srovnání za 3 km trasu v Bangkoku, v klimatizovaném taxi, zaplatíte cenu 53 THB. Tuk-Tuk na Phuketu je tedy téměř 4-násobně dražší než klimatizované taxi v Bangkoku.

Jeden z klíčových bodů, na který při včerejší tiskové konferenci Phuketští oficiálové kladli důraz je, že turisté mohou usmlouvat ceny dolů. A Jack Brown se musel veřejně omluvit za to, že to nevěděl.

Také jste to nevěděli? Tak teď již to víte! Teď již víte, že pokud si na vás taxikáři mastí kapsu, tak na ostrově Phuket je to absolutně legální a podle úředních předpisů. A jakou cenu si nakonec usmlouváte, je jen na vašich vyjednávacích schopnostech.

Čtěte také:  Cesta k velkému kameni - Khao Phrabat

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

2 komentáře

  1. Ostrov Phuket je prezrany korupciou odhora az dolu. Je to dokonca vela aj na thajske pomery. Guverner, policia, vsetci uradnici, dostavaju od „vsimne“ od taxikarskej mafie. Preto ju chrania. To, ze sa musel dany bloger „ospravedlnit“ je klasicky thajske.

    Pred par rokmi prisla japonska ci juho-korejska firma s navrhom vybudovat zadarmo nadzemne metro okolo ostrova Phuket, s tym ze protihodnotou bude 10-rocne pravo tejto spolocnosti nechavat si zisk z prevadzkovania a oslobodenie od dani. To oslobodenie od dani centralna vlada v Bangkoku povolila, ale guverner a cela lokalna administrativa projekt odmietli. Preco? No preto. Projekt mal spajat letisko, vsetky pristavy, Phuket town a vsetky letoviska na Phukete, ako Karon, Kamala, Patong Beach, atd.

    Pred par rokmi chcela jedna firma zaviest v Patong beach system Song Taew, tak ako funguje v Pattayi. Tj ze zaplatite 10 bahtov za kazdu osobu za jazdu. Aj to zaviedli: po beach road isli song taew na sever, tocili sa na hatpatong road, po Rath-u-thit 200 pi road isli na juh a tocili sa na Ruamchai road pri Hard Rock Cafe. Cele to trvalo dva dni. Na druhy den taxikarska mafioa zautocila na vodicov song-taew tak, ze ku kazdemu vodicovi priskocil chlapik, dal mu noz na krk a povedal, ze bud necha vozidlo na mieste a prestane jazdit, alebo ho podrezu. Policia ani guverner a ani starosta Patong beach nezasiahli. Ved preco by aj mali? Ved od taxikarskej mafie mali prijmy do vlastneho vrecka, zo song taew iba municipalita.

  2. Tak tak pořádek musí být 🙂 , na policii se vše vysvětlí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *