Oblek a kosile na miru v Thajsku

Oblek a košile na míru v Thajsku

Konfekční košile a oblek nemusí padnout každému a nic nepadne lépe než oblek či košile na míru.  Jenže oblek na míru je v našich zeměpisných šířkách poměrně finančně náročná záležitost. Ideálním řešením tak je Thajsko a zručnost místních krejčích.  Po celém Thajsku je skutečně velké množství krejčovských salónů. A sám Bangkok je považován za centrum současného krejčovského řemesla v celé jihovýchodní Asii. Což je hlavně z důvodu nejlepšího poměru mezi kvalitou a cenou nabízených produktů. V minulosti byl v tomto oboru možná o něco známější Hong Kong či Singapur, ale dnes nejvíce zákazníků nakupuje společenské oblečení na míru právě v Bangoku, kde oblek na míru srovnatelné a velmi dobré kvality pořídíte zhruba o 20% levněji než v Hong Kongu či Singapuru. Pokud chceme objektivně hodnotit krejčovský obor v celé jihovýchodní Asii, nesmíme zapomenout ani na Vietnam, který v posledních letech také posiluje svojí pozici.

Vraťme se ale zpět do Thajska a konkrétně do Bangkoku, na který se v tomto článku soustředím. Hlavní město Thajska je různými krejčovskými salóny doslova poseté, nicméně dvě hlavní krejčovská centra jsou v ulici Khao San a jejím blízkém okolí a pak podél ulice Sukhumvit, která vede přes Bangkok až do Kambodži. Největší koncentrace salónů podél Sukhumvit je mezi stanicemi BTS Ploen Chit a Phrompong. Ulice a okolí Khao San je nejoblíbenějším místem „batůžkářů“, a proto jsou tu ceny obleků a košilí na míru obvykle o něco nižší, než na Sukhumvit. Někdy je to však na úkor kvality látek a finálního zpracování. Profil zákazníků na Sukhumvit je jiný a jsou to nejčastěji hosté lepších hotelů, podnikatelé a zaměstnanci mezinárodních firem, které mají v této lokalitě své kanceláře.

Nabídka látek i finálních produktů se u jednotlivých salónů může cenově i kvalitativně dost lišit a nezkušený zákazník může být velmi snadno oklamán třeba jen tím, že nemá šanci poznat původ a složení nabízených materiálů. Další nebezpečí číhá v podobě různých „naháněčů“, kteří se snaží turisty nalákat a přivést do „zaručeně nejlepšího“ krejčovství pod nejrůznějšími záminkami. V tomto směru jsou zvlášť nebezpeční řidiči tuk-tuků. Pokud jejich přesvědčování a velmi intenzivnímu naléhání podlehnete a rozhodnete se v doporučovaném krejčovství něco koupit,  pak počítejte s tím, že zaplatíte minimálně o 15% vyšší cenu, než by jste museli. Protože odměnu naháněčů vám s úsměvem započítají do finální ceny toho, co si koupíte.

Pro někoho může být také problém nutnosti smlouvání o ceně, bez něhož se v této branži neobejdete. Pokud nemáte žádnou představu o tom, kolik by měl oblek na míru stát, pak většinou zaplatíte víc, než byste museli. Na druhou stranu, pokud Vám někdo nabízí oblek na míru za 2.000 THB (cca 1.400 Kč), pak je něco špatně, protože za takovou cenu nemůže nikdo kvalitní oblek ušít ani v Thajsku.

Thajští obchodníci jsou velmi zběhlí v různých obchodních taktikách a cizinci tak často kupují produkty, které by si za jiných okolností pořídili jen těžko.

Níže uvádím několik základních doporučení, kterými je dobré se řídit při výběru krejčovského salónu v Bangkoku a v Thajsku vůbec.

  1. Vyhněte se všem místům (nejen krejčovským salónům), která jsou Vám doporučena řidiči taxi či tuk-tuků. A to zvlášť, když Vás do těchto prodejen sami ochotně a zadarmo odvezou. Řidiči taxi a tuk-tuků jsou často zapojeni do celé řady podvodů na turisty.
  2. Nenechte se do nákupu zmanipulovat, pokud vám něco na celé „transakci“ nesedí a pokud nejste o výhodnosti takového nákupu 100% přesvědčeni. Pokud vám váš šestý smysl říká, že je tu něco špatně, pak to tak pravděpodobně také bude. Před vlastním rozhodnutím je dobré navštívit víc míst a rozhodnout se i podle toho, jak se k Vám obchodníci v jednotlivých obchodech chovají. V Thajsku je smlouvání o ceně celkem běžné, ale není to tu podobné nějakému tureckému bazaru nebo smlouvání v Egyptě . Takže pokud vám obchodník začne oblek nabízet za 15.000 THB a nakonec při vašem odchodu je ochotný slevit na 5.000 THB, vypovídá to o tom, že vás chtěl prostě okrást a pravděpodobně se o to znovu pokusí třeba záměnou vybrané látky atd.
  3. Cena by neměla být jediným kritériem, podle kterého se budete rozhodovat. Konkurence je velká a tlak turistů na přehnaně nízkou cenu častý. Proto některá krejčovství nabízí oblek na míru i za 2.500 THB. Taková cena je však jeden velký nesmysl, protože nepokryje ani náklady za práci dobrého krejčího, pokud má být oblek ušitý opravdu kvalitně a profesionálně. Nemluvě o nákladech za látku a další výrobní komponenty jako jsou vycpávky, vnitřní výstuha saka, zipy, knoflíky atd., provozních nákladech salónu (nájem, platy zaměstnanců, energie atd.) a nějakém rozumném zisku. Proto tlak jen na nejnižší cenu nebude nikdy výhrou.
  4. O kvalitě a spolehlivosti krejčovského salónu také vypovídá to, jakým způsobem probíhá samotná objednávka Vašeho obleku či košile. Obchodník by vám měl vysvětlit rozdíly ve složení jednotlivých materiálů a dát Vám možnost výběru stylu. Měl by jste mít například možnost volby podšívky do saka či typu límce pro Vaší košili. Dobrý krejčí vysvětluje a snaží se splnit všechny požadavky, a to i ty nahlas nevyřčené. Nezajímá se jen o to, jak vám toho prodat co nejvíc za co nejvyšší cenu.
  5. Nikdy neplaťte celou cenu zakázky předem. Přiměřená výše zálohy odpovídá polovině celkové ceny zakázky. Pokud zaplatíte celou částku předem, riskujete, že výsledný produkt nebude odpovídat objednané kvalitě. Krejčí totiž v takovém případě má své jisté, již má vaše peníze a jen těžko je z něj budete dostávat zpět v případě nespokojenosti. A pokud má krejčí jen zálohu, má mnohem větší motivaci zakázku zpracovat a odevzdat k vaší plné spokojenosti.
  6. Nepodceňujte zkoušku objednaného výrobku. Pečlivě si zkontrolujte kvalitu látky, zda odpovídá látce, kterou jste si objednali. A také kvalitu ušití a zpracování všech detailů zakázky. Zkontrolujte zda jsou švy na saku dostatečně silné, zda je rozkrok u kalhot prošitý dvakrát. Pokud se Vám něco nelíbí, a nebo máte pocit, že je něco ušito jinak, než jste si objednali, řekněte to. Základním problémem mnoha salónů je chybějící kontrola kvality. A pokud si své produkty sami důkladně nezkontrolujete, můžete být nakonec nemile překvapeni.

oblek na miru v Thajsku

I v Thajsku platí, že zájmem dobrého obchodníka je docílit vašich opakovaných nákupů a vašeho návratu, a k tomuto cíli vede jen kvalitně odvedená práce. Bohužel však, asi stejně jako jinde na světě, některá krejčovství mají turisty jen za snadný terč a cestu k vysokému výdělku. Takoví se vám budou snažit pod nátlakem vnutit své předražené zboží za každou cenu, a po platbě jejich zájem okamžitě opadne a budou se snažit se vás co nejrychleji zbavit.

Doporučení krejčovství v Thajsku od Thajského Ráje a Peter Venett

Pokud se chystáte do Thajska a chcete mít jistotu, že oblek či košile na míru, budou skutečně kvalitně ušité a za férovou cenu, vyplňte a odešlete jednoduchý kontaktní formulář níže.

Získáte tak zpět a zdarma:

  1. Kontaktní adresu thajského krejčovství, se kterým dlouhodobě spolupracují odborníci z Peter Venett a jehož kvalita je prověřena.
  2. Přesné informace o cenách nabízených produktů – nebudete muset s krejčími smlouvat.
  3. Díky této službě ušetříte čas a budete mít jistotu, že za své peníze dostanete to nejlepší.
[contact-form-7 404 "Nenalezeno"]

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *