Thajsky Kral Ram X.

Thajský Král Rám X. – Vajiralongkorn přijal výzvu parlamentu


Dnes 1.12.2016 večer thajská chunta oznámila, že JV korunní Princ Vajiralongkorn (čti Vačirálongkón) přijal výzvu prozatímního parlamentu, aby se ujal vlády Thajského království jako thajský Král Rám X. a během obřadní audience v paláci Dusit (Dusit Palace) formálně akceptoval pomyslné královské žezlo.

Nový monarcha je následníkem jeho otce Krále Bhumibola Adulyadej (Rám IX.), který zemřel 13.10.2016 ve věku 88 let. Celý titul nového thajského krále zní Jeho Výsost Král Maha Vajiralongkorn Bodindradebayavarangkun (čti Mahá Vačirálongkón Bodyn thara théb phaja varáng gůn) – thajsky สมเด็จพระเจ้าอยู่หัวมหาวชิราลงกรณ บดินทรเทพยวรางกูร.

“Přijímám výzvu, abych naplnil vůli Jeho Výsosti Posledního Krále ve prospěch celého thajského lidu“, řekl Král Vajiralongkorn během audience.

64-letý Král Rám X., který se stal 10. králem 234-let staré dynastie Chakri (čti Džakrý), byl následníkem trůnu od roku 1972. Jeho vládnutí bude datováno zpětně od 13.10.2016.

Oznámení bylo učiněno poté, co nový král přijal obřadní výzvu k převzetí trůnu od předsedy prozatímního parlamentu, Pornpetch Wichitcholchai, v paláci Dusit.

Audience se dle thajských novinářů zúčastnili již zmíněný šéf prozatímního parlamentu Pornpetch Wichitcholchai a dále předseda vlády Prayuth Chan-ocha, šéf justice Weeraphol Tangsuwan a regent Prem Tinsulanonda.

Celé jméno nového krále je v jazyce Páli a znamená „Vačirálongkón potomek z masa a krve Boha Indry, Vládce všech andělů“ – nicméně Thajci budou na krále odkazovat jako na Krále Rám X. resp. Ró X.

Král Rám X. bude korunován po kremaci zesnulého Krále Bhumibhola.

Pozn. Správný název thajských králů je Rám resp. Phra Rám nikoliv Rama či Ráma. Thajské slovo ราม se správně čte jako Rám. Thajci však používají v bězném životě více ustálené ร. IX. nebo ร. X. = Ró IX. nebo Ró X.

Čtěte také:  Farang (bílý cizinec) Thajskýma očima aneb jak nás asi vidí Thajci a Thajky

Kral Vajiralongkorn

Kral Vajiralongkorn

Kral Vajiralongkorn

Thajsky Kral Ram X.

Novy thajsky Kral Vajiralongkorn

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *