Bezvízový styk do Thajska

Bezvízový styk do Thajska omezen na dva vstupy za rok na pozemní hranici

Thajská chunta vydává novou ministerskou vyhlášku ohledně bezvízového styku s Thajským královstvím.

Nová ministerská vyhláška byla zveřejněna dne 1. prosince 2016 v Royal Gazette, čímž nabývá platnosti od 31.12.2016. Týká se všech zemí, které mají s Thajskem dohodu o vyjímce z vízové povinnosti tzv. Visa exemption, mezi něž patří i Česká republika a Slovensko. Z vyhlášky jsou vyjmuti občané Malajsie, případně další národy dle specifikace Ministerstva vnitra (ta je však neznámá).

Touto vyhláškou se upravuje počet povolených vstupů do Thajska na pozemních hranicích na vyjímku z vízové povinnosti (bezvízový styk) na 2 vstupy během kalendářního roku. Pokud chcete tedy vstoupit do Thajska přes pozemní hranici během roku vícekrát než 2x, pak pro třetí a další vstup potřebujete buď vízum nebo musíte do Thajska přiletět a vstoupit na mezinárodním letišti.

Do této doby platila podmínka, že turista mohl vstoupit do Thajska v podstatě „neomezeněkrát“, přičemž ale jeho pobyt byl omezen počtem 90 dnů kumulovaně během 6-ti měsíců. K tomu tedy ještě přistupuje další omezení na 2 vstupy za rok přes pozemní hraniční přechod.

Lidem, kteří jedou do Thajska na svojí hlavní dovolenou jednou ročně toto omezení zřejmě vadit nebude. Jistou čáru přes rozpočet toto opatření udělá těm cizincům, kteří bydlí v sousedních státech Kambodža, Laos, Malajsie a Barma a do Thajska jezdí během roku častěji, ať již obchodně či soukromě a dosud do Thajska vstupovali přes pozemní hraniční přechody. Pokud v tom chtějí pokračovat, pak po dvou vstupech již musí mít buď vízum a nebo musí do Thajska vstupovat na mezinárodním letišti.

Jistou komplikaci to může znamenat i pro ty, kteří se vydali na delší cestu po Asii a plánovali návštěvu Thajska během své okružní cesty vícekrát a měli v plánu pozemní přepravu a vstupy na pozemních hranicích. Jejich cestování se tak tedy pravděpodobně po prvních dvou vstupech prodraží, neboť již pak budou muset mít buď vízum a nebo budou muset využít leteckou dopravu. V případě víza zde může nastat zvláštní situace, jelikož oficiálně by takovým lidem vízum neměli vystavit žádné ambasády v okolních zemích (mimo země, kde mají trvalé bydliště), i když tedy z praxe víme, že i přes toto oficiální negativní stanovisko alespoň jednovstupní vízum sousední thajské ambasády a konzuláty vystaví. To se však může kdykoliv a ze dne na den změnit, jelikož oficiální postoj a zákony hovoří jasně – pokud v některé z okolních zemích ve které o vízum žádáte nemáte trvalý nebo přechodný pobyt a nebo pracovní povolení, pak vám vízum nesmí být vystaveno.

Čtěte také:  Non-immigrant B - Pracovní vízum do Thajska

 

Níže uvádím překlad zmiňované ministerské vyhlášky zvěřejněné v Royal Gazette dne 1. prosince 2016:


Strana 1, Kniha 133/100A Royal Gazette, 1. prosince 2016

Ministerská vyhláška

Nastavení pravidel, procedur a podmínek pro inspekce, vyjímky z vízového styku a změny typu víza (verze 5) 2016.

V souladu se Sekcí 5, Paragraf 1, Imigračního zákona z roku 1979, a jeho změny Národní Radou pro Pokoj a Pořádek (National Council for Peace and Order) – Oznámení č. 87/2015 ze dne 10.7.2015, týkající se změn pokrývající pravomoci a povinosti úředníků konajících v souladu se zákonem a Sekcí 12 (1), Paragraf 2 Imigračního zákona z roku 1979, Předseda vlády a Ministr vnitra tímto vydává následující oznámení:

Článek 1.  Toto ministerské nařízení vstoupí v platnost 30 dní po zveřejnění v Royal Gazette.

Článek 2. Následující znění je přidáno do Článku 13, Paragraf 3, ministerského nařízení upravující pravidla, procedury a podmínky pro inspekce, vyjímky z vízového styku a změny typu víza roku 2002.

„Ti, kteří vstoupí do Království dočasně z důvodu turistiky, v souladu s Paragrafem 3, přechodem přes imigrační přepážky na pozemních hranicích jsou oprávněni ke vstupu do Království touto cestou ne vícekrát než dvakrát za kalendářní rok, kromě občanů Malajsie a občanů dalších států specifikovaných ministrem.“

Článek 3. V přechodném období bude počet vstupů do Království osobami vstupujícími za účelem turistiky přechodem přes imigrační přepážky na pozemních hranicích regulován v souladu s Článkem 13, Paragraf 3, ministerského nařízení upravující pravidla, procedury a podmínky pro inspekce, vyjímky z vízového styku a změny typu víza roku 2002 a později do té doby, než tato změna Článku 13, Paragrafu 3, ministerského nařízení upravující pravidla, procedury a podmínky pro inspekce, vyjímky z vízového styku a změny typu víza roku 2016 vstoupí v platnost.

Podepsáno dne 26. května 2016 v.r.:

Generál Prayut Chan-o-cha
Předseda vlády

Generál Anupong Paochinda
Ministr vnitra

Poznámka: – Důvodem pro toto oznámení ministerského nařízení je zjištění během přezkoumání doby pobytu cizinců, kteří obdrželi vyjímku z vízové povinnosti k dočasnému vstupu do Království za účelem turistiky přechodem přes imigrační přepážky, že tito cizinci v Království zůstavali delší dobu, což není v souladu s účelem udělení vyjímky z vízové povinnosti k dočasnému vstupu do Království za účelem turistiky. Proto z důvodu přizpůsobení těchto pozemních hraničních přechodů zmíněnému účelu turistiky je nezbytné vydat toto ministerské nařízení k omezení počtu vstupů jednotlivých cizinců užívajících vyjímky z vízové povinnosti za účelem turistiky.


Je to sice napsáno krkolomným právnickým jazykem, nicméně úprava hovoří celkem jasně. Pojďme si tedy zrekapitulovat podmínky bezvízového styku s Thajskem.

Čtěte také:  Thajské vízum pro důchodce aneb Retirement Visa Non-immigrant O-A

Hlavní je neplést si hrušky s jablkama, tak jak to lidé často dělají a je třeba používat správnou terminologii. Bezvízový styk, přesněji vyjímka z vízové povinnosti (Visa exemption) je zcela něco jiného než Visa on arrival (čili vízum po příjezdu). Visa on arrival se občanů ČR a SR již od roku 2011 netýká a nelze toto vízum získat. Visa on arrival je stále vízum a tedy logicky je zcela bezpředmětné, když hovoříme o BEZvízovém styku, a týká se jen konkrétních 19 zemí, mezi nimiž ČR a SR nejsou. Bezvízový styk znamená, že ke vstupu nepotřebujete zádné vízum. Navíc je dobré zmínit, že Thajsko nemá žádná pobytová víza. Thajsko má pouze a výhradně vstupní víza, které vás opravňuje ke vstupu do země a podle typu víza vás opravňuje k získání určité délky dočasného pobytu, který uděluje razítkem do pasu imigrační úředník.

  • Při vstupu na vyjímku z vízové povinnosti tedy vstupujete jen s cestovním pasem bez víza a na vstupu vám imigrační úředník udělí razítkem povolení k pobytu.
  • Pokud vstupujete na mezinárodním letišti, obdržíte povolení k pobytu na dobu 30 dní, počet vstupů není omezen, omezena je jen délka pobytu na celkových 90 dní kumulovaně. Pobyt je možné o 30 dní prodloužit na kterémkoliv imigračním úřadu za poplatek 1.900 THB.
  • Pokud vstupujete na pozemní hranici, obdržíte povolení k pobytu na dobu 30 dní (novinka), počet vstupů je nově omezen na 2 vstupy za kalendářní rok. Pobyt je možné o 30 dní prodloužit na kterémkoliv imigračním úřadu za poplatek 1.900 THB.
  • Pokud jste občan některé ze zemí G7 a vstupujete na pozemní hranici, obdržíte povolení k pobytu na dobu 30 dní, počet vstupů je nově omezen na 2 vstupy za kalendářní rok. Pobyt je možné o 30 dní prodloužit na kterémkoliv imigračním úřadu za poplatek 1.900 THB.
  • Pokud vstupujete již podruhé během 6ti měsíců a poprvé jste v Thajsku pobývali 30 + 30 dní, tento druhý pobyt vám již imigrační úředník neprodlouží neboť by byla překročena podmínka 90 dní kumulovaně během 6-ti měsíců.
Čtěte také:  Imigrační šílenství aneb Konec cizinců v Thajsku?

Doporučuji, aby jste si při vstupu vždy zkontrolovali razítko s povolením vstupu a datumem, které vám imigrační úředník dal do pasu a v případě, že počet dní je chybně, pak je nutné datum okamžitě reklamovat u úředníka, který vás odbavoval. Pozdější reklamace na imigračním úřadě nejsou většinou uznány, i když vyjímky potvrzují pravidlo. Pokud překročíte délku povoleného pobytu, dopouštíte se trestného činu. Při opouštění Thajska zaplatíte pokutu ve výši 500 THB za den překročení a nebo maximálně 20.000 THB plus riskujete, že vám bude zakázán další vstup do Thajska – podrobnosti v článku „Co vás čeká, když v Thajsku překročíte povolenou délku pobytu?„.

Je již jen otázkou, jak dlouho a zda vůbec bude imigrační policie tuto novou ministerskou vyhlášku uplatňovat v praxi. Ne všechny zákony, vyhlášky a nařízení jsou totiž v Thajsku v praxi skutečně uplatňovány a vymáhány a často jsou vykládány různými úředníky rozdílně.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

2 komentáře

  1. Přicestoval jsem z Malajsie lodi a dostal jen 15ti denní pobyt, jsem ted povinen pokud se budu zdržovat 22 dni v Thajsku si jít vyřídit vízum na těch 7 dni?? A jak postupovat mohu poprosit o radu?

  2. Simon Michalkova

    Dobry den.mam dotaz.Jak je to v pripade priletu z Kambodze na Mueng..coz neni mezinarodni letiste.A pokud je novy zakon platny od 12.2016 pocita se i precod zpetne?/unor 2016/?Poradte.prosim.diky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *