Hadi v Thajsku a Kambodži I.

Článek je věnován všem, kteří se chystají do Thajska nebo Kambodži

a mají obavy z blízkého setkání s nějakým tím hadíčkem.

Strach z pavouků a hadů je u nás Evropanů naprosto normální, nebo lépe řečeno velmi běžný. Na jednu stranu musím souhlasit, že zde v tropech tito nebezpeční živočichové opravdu žijí., na druhou stranu jsem zde za deset let nepotkal jediného turistu, který by zažil vážný problém s hady.

Pavouka, který by byl jedovatý, takovou tu chlupatou tarantuli jsem zde potkal jen v ZOO v teráriu, a to jsem několik měsíců bydlel v chatce uprostřed džungle v národním parku.

Hada, i jedovatého můžete potkat prakticky kdykoliv a kdekoliv, neexistuje místo, kde bych vsadil krk, že tam rozhodně k setkání nedojde. Všechna moje vzácná setkání s hady proběhla zatím vždy stejně:

  1. Had nás vidí mnohem lépe a většinou zmizí pryč dříve, než ho zaregistrujeme. Hadi jsou velmi dobře maskovaní, v přírodě skoro neviditelní. My jsme barevní a lehce viditelní na sto metrů.
  2. Když už dojde k setkání, nikdy jsem se nesetkal s agresivitou. Had se vždy zastavil a čekal, co udělám.
  3. Já neudělal nic, a tak se had otočil a odplazil se.
  4. Pokud had dlouho čekal, vzdálil jsem se já. Po mém klidném ústupu had pokračoval ve své pouti.
Ko Chang 2006 had většinou není vidět – najdete jeho hlavu?

 

Doporučuji nekazit si dovolenou strachem z hadů. Náš strach naopak takovéto setkání přitahuje (mluvím z vlastí zkušenosti). Dívejte se pod nohy, kam šlapete, většinou je tam rozbitý chodník, ale někdy zde může ležet i nějaký ten živočich (žába, gekonek, velký hmyz nebo opilý turista). My máme panický strach jít hodinu v džungli po vyšlapané cestičce a vzápětí potkáme thajské děti, jak celé odpoledne skotačí a bezstarostně si hrají bosky v trávě.
Ranong 2005 užovka v jeskyni

Setkání:

Pokud už dojde k setkání, zachovejte klid a k hadovi se nepřibližujte, on o Váši přítomnost nikdy nestojí. Někdy se ovšem stane, že had leží a odpočívá, přičemž nevěnuje pozornost okolí. Takový zamyšlený, relaxující plaz Vás zaregistruje, až když už je pozdě, vlastně až když už dojde k těsnému kontaktu.
Takovéto blízké setkání u mne vždy proběhlo oboustrannou sérií drobných infarktů, obrovským úlekem, prvotní neschopností se pohnout a zvýšením tlaku na hodnoty přibližně 380/220. U hada se to projevilo podobně, jen s tím rozdílem, že on okamžitě a bleskurychle zmizel. Prostě se vyděsil stejně jako já a se smrtelným strachem se snažil co nejrychleji vzdálit.
V džungli národního parku Phu Pa Lek jsem málem šlápl na velkého hada, který pelášil pryč neuvěřitelnou rychlostí unaveného zajíce, až za ním létalo do vzduchu suché listí.
Šance, že potkáte v Thajsku volně žijícího hada, je velmi malá, přesto může k setkání dojít prakticky kdykoliv a kdekoliv (v džungli, na silnici, při koupání v moři, při potápění, v národním parku nebo v centru Bangkoku).
Já jsem za 10 let potkal asi 50 hadů (viz moje fotografie v článku), Pavel Bergman za 5 let potkal jenom 2. Toho druhého společně se mnou. Podle mne je to přímo úměrné tomu, jak moc se jich bojíte. Já měl dříve fobii a ta je přitahovala tak, že jsem jednou v Krabi zažil 3 setkání za jediný den.
Krabi 2006 hadí farma – ještě mám fobii
V pokračování tohoto článku popisuji tu nejvzácnější variantu, se kterou naštěstí nemám žádnou zkušenost – kousnutí a uštknutí, včetně postupu první pomoci, důležitá telefonní čísla i rady, co v žádném případě nedělat.
https://www.youtube.com/watch?v=s8zO6H_GAKs

Odkazy:

Čtěte také:  Koh Rong Sanloem - Kambodžské ostrovy I.
wendi – autor článku a průvodce Thajskem i Kambodžou

Autor wendi

Webům Thajsko - Kambodža a Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o Thajsku a Kambodži, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *