Nága – mytologická bytost

Nága je původně Hinduistická mytologická bytost spjatá s vodou. Název je odvozen ze sanskrtského slova pro hada či draka, což odpovídá stylu jakým bývá zobrazován: Tělo má pokryté velkými šupinami jako obrovský had (kobra), nebo drak (v tom případě má 4 nohy s velkými drápy). Hlava má velké zuby a vypadá obvykle jako dračí, nebo hadí – někdy mívají i více hlav 3, 5, 7 nebo 9.

Wat muang Naga jako ozdoba schodiste
Wat muang Naga jako ozdoba schodiště

Barva a barevné kombinace těla mohou být jakékoliv. Nága je  schopna vzít na sebe lidskou podobu a nebo být neviditelná. Obecně jde o polobožské bytosti s nadpřirozenými schopnostmi, jenž se dožívají tisíců let. Za nejvyššího krále nágů je považován védský Varuna, bůh bouří.

Významné místo si nágové získali i v Buddhismu, zejména mahajánovém. Král nágů Mučalinda již na počátku chránil Buddhu před deštěm a nágové obecně vystupují jako ochránci Buddhovy nauky. Navíc, posvátné máhajánové texty jsou prý přechovávány právě v říši nágů.

Théraváda je však považuje za příliš ovládané jejich zvířecí stránkou (hněv, nevědomost a chtivost) a upírá jim možnost dosáhnout osvícení. Jsou považováni za ochránce hory Suméru, kde chrání dévy před útoky démonů.

Naga ve Wat Luang 2015

Mnoho z nich také žije v lidmi obydlených končinách, u vodních zdrojů či v jeskyních. To je vůbec nejdůležitější charakteristikou nágů – jsou to vodní bytosti, ochránci pramenů, řek, studen a jsou to také strážci pokladů.

Umí přivolat déšť a tím tedy i plodnost, ale zároveň způsobují pohromy jako povodně či sucha. Dle lidové tradice se chovají tak, jak se lidé chovají k nim. Jejich dalším charakteristickým rysem je pak zvědavost.

.

https://youtu.be/XuqJENG-utg

Odkazy:

Čtěte také:  Sak Yan – Thajské ochranné tetování IV.
wendi - autor článku a průvodce Thajskem i Kambodžou
wendi – autor článku a průvodce Thajskem i Kambodžou

Autor wendi

Webům Thajsko - Kambodža a Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o Thajsku a Kambodži, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *