Milionová bankovka

Milionová bankovka

Milionová Bankovka

Snad každý návštěvník Thajska se již setkal s problémem, že thajští prodejci nemají drobné na vrácení. Nejenže nemají drobné na tisíci, nebo pětseti Bahtovou bankovku. Oni naprosto běžně nedokáží rozměnit ani 100 THB.

Dříve mne to velmi udivovalo. Jak mohou obchodovat a přitom spoléhat na to, že každý má připravenou přesnou částku? Většinou jsem nechápavě zakoulel očima a vzniklou situaci okomentoval, že mají problém Milionové Bankovky. Určitě všichni znáte stejnojmenný film z roku 1953, ve kterém dva znudění milionáři uzavřeli sázku a chudého mladíka z ulice vybavili milionovou bankovkou. Mladík nakupoval, ale nikdo neměl drobné na vrácení, stejně jako já se stobátovou bankovkou v Thajsku. Teprve nedávno jsem se dověděl, že Thajci opravdu takovou bankovku mají – no, vlastně skoro takovou…

Milionová bankovka
50 THB výroční bankovka

V roce 2000 oslavil thajský královský pár zlatou svatbu. U příležitosti kulatého výročí 50-ti let vydala Bank of Thailand pamětní bankovky v nominální hodnotě 50 THB a 500.000 THB.

Milionová bankovka
50 THB výroční bankovka – zadní strana

Pamětní 50 THB

bankovky byly vytištěny v limitované edici  999.999 kusů. Jejich prodej byl zahájen v den výročí svatby neboli 28.4.2000. Prodej byl omezen na jeden kus na osobu a každý Thajec musel při koupi předložit svůj občanský průkaz (ID Card) + jednu kopii. Za cenu 200 Thb si odnesl jednu 50 Thb pamětní bankovku, jež byla zatavená do zlaté folie s vyobrazením krále Rámy IX. a vložena do papírové brožurky.

Milionová bankovka
50 THB výroční bankovka s brožurkou

Pamětních půlmilionových bankovek

bylo vytištěno v limitované edici pouze 1.998 kusů (2 série po 999 kusech). Jejich prodej byl zahájen také 28.4.2000. Prodejní cena byla stanovena na rovný 1.000.000 THB. Bankovky jsou zarámované do křišťálového stojánku s bohatou dekorací včetně hedvábné krajky. Naposledy byla tato bankovka veřejně vystavena vloni na Money Expo 2015 v Udon Thani.

Čtěte také:  Rado I. Ředitel, který skončil v bezejmenném hrobě
Milionová bankovka
Money expo 2015

Obě pamětní bankovky mají stejnou velikost 12,6 x 20,5 cm, neboli téměř stejnou jako bankovky používané za vlády krále Rámy V. Základní barvy tvoří žlutá a modrá, jenž reprezentují barvy odpovídající dni narození krále a královny. Použitý papír je o něco silnější než běžně používaný.

Milionová bankovka
500.000 THB výroční bankovka

Na přední straně je obrázek novomanželského páru v neformálním oblečení. Malý obrázek je vyhotoven ze snímku z 5.5.1950, který zachycuje okamžik královského pomazání, jímž nově korunovaný král Ráma IX. povyšuje svoji manželku na Její Výsost Královnu. Na zadní straně jsou obrázky ze života královské rodiny. Jako na všech bankovkách, tak i zde je na obou stranách státní znak – Garuda (cestovní zvíře boha Višnu).

Milionová bankovka
500.000 THB výroční bankovka – zadní strana

Zatímco padesátky se mezi sběrateli prodávají za cca dvojnásobek původní ceny – cca 400 Thb (na eBay i za 1.500 Thb). Bankovky prodávané za milion jsou stále ještě nabízeny Bank of Thailand za stejnou cenu. Dle serveru centrální banky se jich k dnešnímu dni prodalo pouze 235. Výnos z prodeje, cca 435.000.000 Thb, byl předložen k dispozici královskému páru.

Odkazy:

wendi - autor článku a průvodce Thajskem i Kambodžou
wendi – autor článku a průvodce Thajskem i Kambodžou

Autor wendi

Webům Thajsko - Kambodža a Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o Thajsku a Kambodži, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *