Kapříci v Mekongu

Kapříci v Mekongu

Siamský kapr

Velikost

Kapříci v Mekongu dorůstají do obrovských rozměrů. V místních kronikách jsou zapsány úlovky dosahující neuvěřitelných tři sta kilogramů. Největší zdokumentovaný kapřík ulovený na udici v devadesátých letech v Thajsku, měřil 150 cm a vážil úctyhodných 124 kg.

Kapříci v Mekongu
Rekordní kapr 124 kg Thajsko

Rozšíření

Veleparma Thajská, běžně známá jako Siamský Kapr je již bohužel na červené listině chráněných živočichů. Domovem největší kaprovité ryby světa jsou pouze řeky Mekong, Meklong a Chao Phraya (v Chao Phraya byl pravděpodobně již vyhuben). Drastický pokles populace je nejlépe vidět na statistikách úlovků z Kambodže.

  • 1964  –  200 tun Siamských Kaprů
  • 1980  –    50 kusů
  • 2000  –   10 kusů

Kapříky se podařilo uměle odchovat pouze ve Vietnamu. V roce 2010 jich bylo 50.000 kusů vypuštěno do řeky Tien, ale hmotnosti jednoho kilogramu se dožilo jen zlomek z tohoto počtu. Vietnam nabízí ročně jeden milion kusů násad místním farmářům. Ti je pěstují v rybnících, kde přibývají 2-5 kg/rok, nebo v plovoucích klecích umístěných v řece, s ročním přírůstkem 7 – 9 kg.

Kapříci v Mekongu
Jurassic Fishing Park – Thajsko

Názvy

Česky  Veleparma Thajská, Siamský kapr
 Anglicky  Giant barb
 Latinsky  Catlocarpio siamensis
 Thajsky  กระโห้  –  Kra Hóó
 Khmérsky  ត្រីគល់រាំង   –  Trei Hó Rén
 Vietnamsky  cá Hô

Několik desítek obřích kapříků žije v Thajských jezerech, kde jsou cílem sportovních rybářů. Nejznámější jsou Jurassic Fishing Park poblíž Cha Am a Gillhams Fishing Resorts v Krabi.

Kapříci v Mekongu
Jurassic Fishing Park
Kapříci v Mekongu
Jurassic Fishing Park – Thailand

Odkazy:

Čtěte také:  Hadi v Thajsku a Kambodži I.
wendi - autor článku a průvodce Thajskem i Kambodžou
wendi – autor článku a průvodce Thajskem i Kambodžou

 

Autor wendi

Webům Thajsko - Kambodža a Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o Thajsku a Kambodži, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

2 komentáře

  1. Dobrý den, v únoru letité do Thajska a muž je rybář. Zajima mě, jestli potřebuje povolení a lze jej vyřídit v Cechach?

    • Ne, žádné povolení nepotřebuje. V Thajsku žádné rybářské listky neexistují. Pokud bude rybařit na moři, pak bude zřejmě v doprovodu místních a pokud na nějaké sladkovodní nádrži tak také bude v doprovodu nějaké obsluhy. V Čechách na ambasádě nelze vyřídit žádná taková povolení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *