Odpověď na: Imigrační novinky při vstupu do Thajska

#38716
Pavel Bergman
Správce

Aktualizace vstupu do Thajska a imigrační úředníci:

Podle posledních zpráv, které mám se zdá, že imigrační úředníci se vrátili do starých kolejí. Většina lidí se do Thajska dostane bez problémů a imigrační úředníci chtějí vidět většinou jen pas, tak jak to bylo dříve. Po velkém poprasku je tedy opět ticho po pěšině, což se dalo i čekat. Po většině lidí se kterými jsem hovořil, nechtěl nikdo předložit ani peníze, itenerář, ubytování či zpáteční letenku. Nicméně to neznamená, že se to nemůže někomu stát. Pokud by se vám tedy stalo, že po vás bude chtít úředník předložit peníze, potvrzení o ubytování, či zpáteční letenku, pak zachovejte klid a pokud máte tak předložte a pokud nemáte, tak se zkuste nějak slušně domluvit. Rozčilování vám samozřejmě nepomůže, protože imigrační úředník postupuje podle platného zákona. Jako češi a slováci máme trochu výhodu v tom, že patříme mezi národy, se kterými nemají thajci problémy. Zaměřují se na „problémové“ národy, jako jsou rusové například. Těm vstup do thajska imigrační úředníci teď občas pěkně znepříjemní. A je pravda, že i když turistům spíše problémy zase nedělají, tak když se jim někdo nezdá, tak postupují mnohem tvrději a nekompromisněji, než tomu bylo předtím.

Trošku jiná je situace u lidí, kteří do Thajska nepřijeli jako turisté, ale za jiným účelem – studium, práce, rodina atd. na non-immigrant vízum. Tam jsou úředníci dnes opravdu přísnější a někoho pustí bez problémů jen po předložení pasu a někdo je podroben celkem nepříjemnému výslechu a kdo je tu na studijní víza, tak ho třeba i zkouší z thajštiny, telefonují do školy apod. Po někom chtějí vidět peníze atd.

Dále také přitvrdili všeobecně imigrační úředníci na vnitrozemských imigračních úřadech a například některým lidem odmítli prodloužit pobyt na non-imigrant víza, aniž by to zdůvodnili. Stalo se již tedy mnoha lidem, kteří tu skutečně třeba poctivě studují, mají zaplacenou školu, kam opravdu dochází, že jim pobyt na non-immigrant ED vízum odmítli prodloužit. A to je pak velmi těžká situace.

Takže turisté se nějak zvášť obávat vstupu do Thajska nemusí a ti ostatní počítejte s tím, že na vás imigrační úředníci mohou být mnohem přísnější, než to bylo třeba minulý rok s tím, že se může i stát, že vám pak ve vnitrozemí odmítnou pobyt prodloužit. Je třeba s tím počítat a mít raději připravenou nějakou variantu pro případ, že by k tomu došlo.

www.thajskyraj.com | Blog o životě v Thajsku