Odpověď na: Minibus a autobus z letiště Suvarnabhumi na Koh Chang

Pavel Bergman
Správce

Děkuji za vaše poznatky. Ale musíme si uvědomit několik faktů.

– Nenacházíme se ve Švýcarsku, ale v Jihovýchodní Asii – v Thajsku, kde jsou jízdní řády často jen orientační a spíš k tomu, aby bylo co vystavit a na oko bylo vše „Kosher“. Vše ostatní se jimi řídí jen částečně. Thajci improvizují a take mají tzv. thajské hodinky, čili čas chápou trošku jiným způsobem než běžný Evropan.

– informace, ktere jsou v příspěvku pocházejí jednak z oficiálních informací firmy, která linku provozuje a z letiště ve směru na Koh Chang je stále jediná. A druhak jsem na ostrově Koh Chang žil téměř tři roky a s tímto minibusem jsem jel asi 10x, čili je to psáno tak jak to v té době jezdilo.

– cesta na trase Bangkok – Ao Centre Point nebo Ao Thammachart je časově velmi nevyzpytatelná a nestabilní. Někdy se to dá jet za 3,5 hodiny a někdy to může trvat klidně i 6 hodin. Vše je podle dopravy a není to možné nikdy předem odhadnout. Já žiji v Chanthaburi, které je asi o 70 km blíž Bangkoku. Někdy tu trasu jedu osobním autem 2,5 hodiny a mnohokrát se mi stalo, že jsem jel více než 5 hodin – trasa má cca 230 km. Za těchto okolností pak není možné napsat jakýkoliv návod tak, aby to odpovídalo všem situacím a všem případům. Popsané časy jsou tedy průměrné a dosažitelné – navíc osobně vyzkoušené v praxi.

– co se týče trasy z Ostrova, tak bych se společností Suvarnabhumi Burapha Bus Company v tomto směru nikdy nejel. Z ostrova do Bangkoku jezdí mnoho firem, provozující minibusy. První minibusy nabírají lidi již tak, aby stihli odjet první trajekt v 6:30 h. Navíc Burapha jezdí s trajektem Centre Point, který je o cca 15 minut delší než Koh Chang Ferry, který na Koh Changu jezdí z Ao Sapparot. Minibusy pak od těch 6ti ráno odjíždí v intervalech po 30ti minutách a na letiště jezdí v podstatě všechny. Na ostrově Koh Chang jsem provozoval cca 3 roky resort a prodávali jsme samozřejmě i jízdenky z Ostrova, proto o tom mám velmi přesné informace.

– v případě, že bych měl odlet odpoledne z Bangkoku, tak bych nikdy nejel minibusem z Koh Changu ráno, protože je to příliš riskantní. V takovém případě je prozřetelnější jet do Bangkoku o noc dříve a přespat v Bangkoku. Já jsem to tak dělal vždy, pokud nebyl odlet večer či v noci.

Nicméně děkuji za vaší zkušenost. Přemýšlíte o tom zase z jiného úhlu pohledu, který já bohužel již nemám. Tím že tu člověk žije trvale, tak ho místní způsob života „sešrotuje“ a již nevidím věci, které vidíte vy, nebo je nepovažuji za tolik důležité jako vy. Přeji mnoho krásných pobytů v Thajsku.

www.thajskyraj.com | Blog o životě v Thajsku