Thajský panenský kokosový olej – zázrak přírody

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 0 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #5947 Odpovědět
   Pavel Bergman
   Správce

   Kokosovy olejThajský panenský kokosový olej doslova patří mezi přírodní zázraky. Například v péči o tělo, pleť, rty, pokožku, vlasy a zuby nemá kokosový olej v podstatě žádnou konkurenci.

   Nejlepší a jediný správný kokosový olej je získáván za studena technologií odstředivé separace z čerstvého kokosového mléka a z čerstvé dužiny kokosových ořechů. Někteří výrobci k výrobě kokosového oleje používají bohužel i velmi nešetrnou technologii extrakce oleje za použití vysokých teplot a chemikálií, nicméně takto získaný kokosový olej nemá téměř žádnou hodnotu. Jedině výrobou oleje formou odstředivé separace je zajištěno, že v oleji zůstávají důležité a cenné přírodní složky a antioxidanty včetně přírodní vůně a chuti. Při tomto způsobu výroby také nedochází k fermetaci – kvašení, která přináší riziko kontaminace oleje nežádoucími složkami. Při teplotě nad 25°C má panenský kokosový olej podobu téměř čiré tekutiny a pokud teplota klesne pod 25°C přechází do skupenství, kterému se také říká kokosové máslo tj. zhoustne a zbělá, což však nemá vliv na vlastnosti či kvalitu. V Thajsku je kokosový olej hojně používán v lidové medicíně, v péči o pleť, vlasy a tělo, při masážích a někdy i při vaření, i když to ne moc často vzhledem k jeho relativně vysoké ceně.

   Obliba kokosového oleje v poslední době stoupá i v „západní“ kultuře, především díky jeho složení – obsahuje MCT – Medium Chain Triglycerides, což jsou nasycené mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem. Olej obsahuje cca 45% mastné kyseliny laurové, a mezi další hlavní složky patří kyselina myristová, kyselina kaprová a kyselina kaprylová. Všechny tyto kyseliny jsou schopny narušit lipidové membrány kvasinek, bakterií i virů. Jsou tedy doslova přírodními antibiotiky. Kyselina laurová má nejsilnější antivirální účinek a kyselina kaprylová je zase velmi účinná proti kvasinkám. MCT – nasycené mastné kyseliny, mají unikátní schopnost narušit viry, bakterie, kvasinky a plísně, které jsou pak velmi snadno zneškodněny naším vlastním obranným a samoléčivým mechanismem lidského těla.

   Další unikátní vlastností kokosového oleje je jeho působení na metabolismus těla. Při pravidelné konzumaci kokosového oleje totiž mají lidé méně často pocit hladu. Trávení kokosového oleje probíhá velmi podobně jako u sacharidů, ale štěpení na glukózu je pomalejší. Nekoná se tak náhlé vyplavení cukru do krve a následný rychlý pokles, což se děje například při konzumaci cukrů, škrobů a ovoce, kdy se pak vyplavují hormony dávající tělu signál, že potřebuje další jídlo – pocit hladu. Pravidelná konzumace kokosového oleje tedy stabilizuje hladinu cukru v krvi a snižuje zátěž nadledvinek. Pro trávení kokosového oleje není potřeba žluč ani enzymy slinivky a olej se rozkládá na glukózu, která je v podstatě zdrojem energie. Na rozdíl od jiných tuků se tedy neusazuje v těle. Tím, že se tráví pomaleji než sacharidy, dodává organismu energii postupně, což je obzvlášť výhodné pro osoby trpící hypoglykemií a diabetem.

   S pozitivním působením na metabolismus těla je zákonitě spojeno i jeho využití jako doplněk stravy při redukci tělesné váhy a hubnutí. Kokosový olej při dietě může mít velký užitek, pokud jím nahradíme část tuků v jídelníčku. Poskytuje delší pocit nasycení, má menší energetickou hodnotu než ostatní tuky a trávení kokosového oleje také probíhá odlišně. Kokosový olej stimuluje tělesný metabolismus k vyšším a efektivnějším výkonům a tím pomáhá spalovat více energie. Důležitý je také fakt, že nezatěžuje štítnou žlázu, jejíž správné fungování a hormony jsou pro dobrý a vyvážený metabolismus naprosto zásadní. Kokosový olej i pro tyto účely lze pravidelně užívat před jídlem 3x denně v množštví 1 – 2 polévkové lžíce a lze jím bez problémů nahradit běžné rostlinné tuky na vaření.

   Fakt, že jsou MCT z hlediska výživy unikátní, dokazuje i jejich přítomnost v mateřském mléce, kde slouží jako lehce stravitelná výživa pro kojence, přičemž zároveň chrání jeho mladý organismus proti parazitům, virům a infekcím. Kojící matky, které si zařadí kokosový olej do svého jídelníčku, si tak zlepší kvalitu svého mléka a umožní svému dítěti zdravý vývoj.

   Panenský kokosový olej má své nezastupitelné místo také v péči o tělo, pleť a pokožku. A obzvlášť vhodný je pro suchou a citlivou pokožku. Na suché a popraskané rty není lepšího balzámu. V létě je výborný po opalování, se svou zvláštní schopností kůži regenerovat při spálení a v zimě pleť a rty ochrání před mrazem. Z poškozených vlasů kokosový olej udělá pevné a lesklé zdravé vlasy. Jeho složení je velmi podobné tukům v lidské kůži, která proto olej více než dobře přijímá a využívá. Kvůli těmto vlastnostem a příjemné přirozené vůni patří panenský kokosový olej mezi nejlepší masážní přípravky vůbec. V Thajsku se při olejových masážích používá téměř výhradně kokosový olej.

   Výčet použití panenského kokosového oleje je skutečně velmi široký a vystačil by nám na několik článků o tomto zázraku přírody. Shrňme si tedy ty nejrozšířenější:

   – masáže a koupele
   – péče o celé tělo, pleť, rty a pokožku
   – péče o vlasy – nejlepší vlasový balzám
   – balzám po holení
   – pro účinnou léčbu infekcí, kvasinek, plísní a virů (kandida, herpes atd.)
   – stimulace metabolismu
   – doplněk stravy při nadváze, pro redukci hmotnosti
   – doplněk stravy při diabetu, poruchách štítné žlázy, podvýživě
   – při využití ve stravě má antivirální a antibakteriální účinek

   V našem eshopu Thajský Ráj naleznete pečlivě vybrané originální čisté panenské 100% kokosové oleje té nejvyšší kvality, pocházející od renomovaných thajských výrobců, které jsou vyrobené výhradně šetrnou technologií odstředivé separace z čerstvého kokosového mléka a čerstvé dužiny kokosových ořechů, vypěstovaných v Thajsku tou nejpřirozenější možnou cestou.

   Všechny oleje najdete v produktové kategorii „Thajské balzámy & oleje“.

   Zdroj: Eshop Thajský Ráj – shop.thajskyraj.com

   www.thajskyraj.com | Blog o životě v Thajsku

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 0 vlákna odpovědí
Odpověď na: Thajský panenský kokosový olej – zázrak přírody

You can use BBCodes to format your content.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: