Volby zrušeny, řešení politické krize v nedohlednu – komentář

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 0 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #4123 Odpovědět
   Pavel Bergman
   Správce

   Výsledky thajských voleb, které se konaly 2.2.2014, nebyly do dnešního dne v podstatě ani pořádně oznámeny. A jak se dalo předpokládat, Ústavní soud celé volby svým rozsudkem dne 21.3.2014 zrušil s tím, že volby byly protiústavní a nesplnili zákonné podmínky. Thajský stát tak doslova vyhodil téměř 4 miliardy Báhtů za volby, které nebyly k ničemu. Toho se okamžitě chytil vícepremiér Surapong Tovichakchaikul, který v pondělí 24.3.2014 prohlásil, že Volební komise musí nést zodpovědnost za promrhání 3,8 miliardy Báhtů! Zajímavé, že to byla právě vláda, jejímž je pan Surapong vícepremiérem, která únorové volby tolik prosazovala a Volební komisi přímo nařídila, aby volby zorganizovala. Jinými slovy je to právě vláda, jejímž je Surapong členem, která je přímo zodpovědná za plýtvání penězi za tyto volby, nikoliv Volební komise. Opravdu jak vystřižené z českého Kocourkova. A jistě to byli opět radní z českého Kocourkova, kteří poradili straně Pheu Thai, aby zaslala dopis předsedovi OSN, ve kterém si stěžuje, že thajský Ústavní soud se chová nedemokraticky a protiústavně. V Thajsku je opravdu zajímavé sledovat, jak si mnozí vykládají demokracii a ústavnost podle toho, jak se jim to zrovna hodí. A nejen Thajci, ale i mnoho cizinců má v souvislosti s Thajskem plná ústa demokracie, aniž by přesně věděli, co to demokracie je a jaké přesně má principy a pravidla.

    

   Premiérka a členové vlády čelí několika žalobám a trestním kauzám, mimo jiné i v souvislosti s rýží, což je jeden velký průšvih, jehož řešení je také celkem v nedohlednu a ještě bude mít na thajské zemědělství i ekonomiku značný negativní dopad. Mezitím se zase vláda prostřednictvím DSI – The Department of Special Investigation (Úřad speciálního vyšetřování) snaží bombardovat současné vůdce protivládních demonstrací, Demokratické strany a PDRC, Suthepa a Abhisita sérií soudních žalob, ve kterých je činní zodpovědnými za úmrtí (doslova vraždy) během demonstrací v roce 2010, kdy si násilné demonstrace červených extremistů UDD vyžádaly mnoho životů, a kdy byl Abhisit premiérem a Suthep vícepremiérem. Na oba je tak již vystavena celá řada zatykačů, přičemž jsou však stále na svobodě. Celé to však působí spíš jako forma nátlaku, aby už oba pánové konečně upustili od organizování protivládních demonstrací a dali vládě pokoj, aby mohla pokračovat ve svých „kšeftech“, které však jsou výhodné pro kohokoliv, jen ne pro občany Thajska.

    

   Ustoupit nechce ani jedna ze stran. Obě strany odmítají jakýkoliv dialog, který by vedl k nějakému rozumnému řešení krize a celkově se zdá, že je situace momentálně neřešitelná a rady jak z ní ven si evidentně neví nikdo. Přitom si myslím, že řešení by mohlo být poměrně jednoduché a Thajsko by si mohlo vzít příklad v evropských demokraciích, kde je obvyklé, že hlava státu jmenuje skutečnou nezávislou úřednickou vládu (a ne pseudoúřednickou politickou vládu jako je tomu nyní v Thajsku), která by provedla potřebné reformy a dovedla by Thajsko k opravdu demokratickým a pořádným volbám. Je se co divit současné vládě, že se stále křečovitě drží u moci i poté, kdy se ukázalo v několika konkrétních případech, že selhala na celé čáře a měla by spíš se studem vyklidit pole.

    

   V každém případě současná politická krize, která již trvá bez mála 5 měsíců, Thajsku velice škodí a přejme tedy této úžasné zemi, aby se co nejdříve vyřešila.

   www.thajskyraj.com | Blog o životě v Thajsku

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 0 vlákna odpovědí
Odpověď na: Volby zrušeny, řešení politické krize v nedohlednu – komentář

You can use BBCodes to format your content.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: